Armsad palverändurid ja palverännusõbrad,

Püha Aasta 2021 on kestnud juba paar nädalat ning vaatame korraks hea pilguga tagasi aastasse 2020.

Nii nagu ülejäänud maailmas ja Eestis, nii on ka palverännumaastikel 2020. aastal peal koroona-pitser. Kui aasta alguses tundus koroonaviirus olevat midagi väga kauget, siis alates märtsist puudutas see meist igaüht rohkemal või vähemal määral, rännutulevik tundus üsna tume nii JaSSi kui üksikute rändurite jaoks. Kriisist püüdsime üle saada igal võimalikul viisil – huumori, info jagamise ja rändamisega Eestimaa eri paiku avastades või hoopis virtuaalselt.

Teisalt oli 2020. aasta päris juubelihõnguline, Eesti Jaakobitee Sõprade Selts (JaSS) sai 5., kokkutulekud 10., palverändurite teeleõnnistamine 5., ja palverändureid ikka lahkelt võõrustav Pärnu-Jakobi kogudus 695. aastaseks.

Jaanuar

Merle Rallmann kõneles Pärnus Kultuuriklubis Tempel oma palverännakutest Hispaanias ja Portugalis.

Veebruar

Eesti Jaakobitee Sõprade Selts tähistas oma 5. sünnipäeva sedakorda kultuurselt – külastades Estonias ooperit „Tannhäuser”, mis kõneleb inimese rännakutest ja palverännakutest nii otseses kui kaudses mõttes. Sündmus tekitas palju elevust ning leiti, et sama kultuurselt võib teinekordki kohtuda.

18. veebruaril täitus 2 aastat, kui Merle asutas FB grupi Eestlased – palverändurid Camino de Santiago radadel . Siit leiab kõike, mis puudutab Santiago teid ja on tänuväärne kohtumispaik. 2020. aastal parim camino-kanal, kus tänu Alla Fermanile ja Merlele ja teistele kõige aktuaalsemat infot sai koroonast räsitud palverännuteedel toimuva kohta.

Märts

Märts oli kuu, mil koroonaviirus riigid, ühiskonnad ja palverännuteed lukku pani. Jaakobitee rändurite jaoks oli raske päev 13. märts 2020, kui teatati Santiago de Compostela katedraali sulgemisest külastajatele ja palveränduritele. Tehtud rännuplaanid, ostetud lennupiletid ning läbimõeldud puhkused tuli tühistada ilma teadmiseta, millal jälle on võimalik teele asuda. Ka kõik 2020. aastasse planeeritud JaSSi palverännuüritused sattusid suure küsimärgi alla. Õppisime elama üks päev korraga ning teadmatusega, mida toob homne. Õppisime valmistuma teadmata, kas seda üritust, milleks valmistume, üldse läbi viia saab. Sukeldusime mälestustesse ning virtuaalmaailma.

Aprill

Palmipuudepühal, 5. aprillil, pidi 5. korda toimuma traditsiooniline palverändurite teeleõnnistamine Tallinna Toomkirikus. See jäi koroona tõttu ära. Selle asemel said palverändurid videotervituse Pärnu-Jaagupist.

Ilmus Aado Lintropi „Minagi olin Jaakobiteel. Palveränduri märkmed”

Mai

Ikka hoitakse silma peal Hispaanias toimuval ning rännatakse oma Eestimaal, mis oma väiksuses osutub aasta lõpuks paljude rändurite tõdemuses hoopis suureks salapäraste avastamata paikadega imeliseks maaks.

Juuni

Vigala Maarja koguduse ja Pärnu-Jakobi koguduse ühine leerirühm lõpetas oma leeriõppe palverännakuga Vigala kirikust Pärnu-Jaagupi kirikusse 19. juunil.

Jane Vain kaitses EELK Usuteaduse Instituudis magistritöö „Eestlaste palverännakujutustused 21. sajandi alguskümnendite ajakirjanduses.”

Juuli

1. juulil avati uuesti Santiago de Compostela katedraal ja kontor.

Kaasaegsest palverännust rääkis TEDx-i laval George Greenia.

Laupäeval, 18. juulil alustas seltskond palverändureid Helle Persitski eestvedamisel teekonda Tapa Jakobi kirikust, et jõuda 24.juuliks Kaisma järve ääres algavale Eesti Jaakobitee palverändurite X. kokkutulekule. Rännati läbi Eestimaa kaunite külade ja paikade, külastati Väike-Maarja, Järva-Jaani, Paide kirikuid ja kogudusi.

22.juulil kõneles Edmund Burke´i Seltsi Youtube´i kanalil palverännakutest Rupert Sheldrake, kes käsitles neid ka oma 2020. aastal ilmunud raamatus „Teadus ja vaimne praktika”

Reedel, 24. juulil oli Kaismale kogunenud ligi veerandsada palverändurit, et järgmisel päeval ühiselt läbi raba ja mööda metsateid kõndida Pärnu-Jaagupisse, et ühiselt tähistada 10. aastat toimuvaid kokkutulekuid ning Pärnu-Jakobi koguduse 695. aastapäeva. Palverändureid võttis vastu ja õnnistas dr Ingmar Kurg, kauaaegne palverännakute initsiaator ja eestvedaja.

Kokkutulekul ning koguduse aastapäeval osales EELK peapiiskop Urmas Viilma, kes jagas oma palverännakumuljeid, õnnistas sisse Pärnu-Jaagupi kiriku uued punased altaritekstiilid ning jutlustas aastapäeva jumalateenistusel.

Pildiridu Tapa rännakust ja X. kokkutulekust saab näha Eesti Jaakobitee palverändurite lehel.

August

Pühapäeval, 2. augustil, käis JaSS külas Läti Jaakobitee Ühingul seoses Valkas Läti Jaakobitee ametliku avamisega. Päev algas jumalateenistusega Valga Jaani kirikus, Läti Jaakobitee algust tähistava posti avamisega Valkas, ilusate kõnede ja tervitustega ning jätkus rännakuga Valgas ja Valkas. Päev lõppes Eesti, Läti ja Leedu palverändurite ühise teejoomise ja koogisöömisega Valka linna lauluväljakul.

Eesti Kirik kajastas sündmust nõnda ja Lõuna-Eesti Postimees nõnda.

3. augustil jõudsid teadaolevalt esimesed eestlased – isa, ema ja nende 10-kuune tütar 2020. aastal Santiagosse.

20. augustil kõnelesid palverändudest Jane Vain, Urmas Viilma ja Valga Jaani koguduse õpetaja Margus Suve EELK veebisaates „Taevas tuleb appi”.

September

JaSS alustas Eesti palveränduri passi väljaandmise toetamiseks raha kogumist.

Septembri esimesel nädalavahetusel toimus kuuendat korda oikumeeniline palverännak Hiiumaal, mida korraldab Eesti Kirikute Nõukogu Noortetöö Nõukogu.

Laupäeval, 26. septembril osales Pärnu-Jakobi kogudus teiste korda „Maal elamise päeval”. Tutvustati kirikut ja rännati „pärlirajal”. Rõõmustav oli see, et ka häid sõpru rändureid leidis tee jälle Pärnu-Jaagupisse.

29. septembril läks Kanal2-s eetrisse saade „Roaldi retked”, mis sedakorda kõneles rännakust Pirita-Vastseliina palverännuteel ning sõna said ka Merle ja Helle, kes 2017. aastal selle tee algusest lõpuni ühekorraga läbi kõndisid.

Oktoober

Koroona-aastal teeb virtuaalsus võidukäiku. Avaneb võimalus läbida ka Camino de Santiago Prantsuse tee virtuaalselt. Tegemist on heategevusliku projektiga, mille käigus istutatakse muuhulgas ka puid. Alla jagas infot ja Merle võttis tuld ning tegi ära ehk siis jõudis virtuaalselt Santiagosse 27. detsembril.

November

Valmis sai Eesti oma palveränduri pass, millega loodetavasti jõutakse ühel päeval ka S antiagosse ja teistesse olulistesse palverännupaikadesse.

1. novembril toimus palverännaku muljeõhtu Aura&Manuga Pärnus.

Samal päeval suleti Saint-Jean-Pied-de-Porti palverännukontor kuni märtsini 2021.

Laupäeval, 21. novembril kohtusid rändurid üheksandal kadripäeval palverännurütmis. Palveränduritele tuli külla Kristjan Puusild, jooksu- ja rännuhuviline psühholoog, kes kõneles oma kogemustest rändamise ning jooksmisega ning näitas filmi „Kalevipoja kangelasjooks”. Kohtumine kulges mõnusas ja sõbralikus meeleolus, kuigi koroonavaimus tuli järgida kehtestatud reegleid, kanda maske ja hoida distantsi. Kuuldu üle sai mõtiskleda „pärliraja”-rännakul.

Detsember

P ärnu-Jaagupi palverännukirik sai apostel Jaakobuse punasest palverännuristist inspireeritud vitraažid torniakendele.

Väärikas, ootamatu ja üllatav kingitus.

Need pühitseti esimesel jõulupühal.

Ilmus Kerttu Jukkumi „Ma naeran, et ma nutan”

31. detsembril avati piduliku Püha Aasta tseremoonia käigus Santiago de Compostela Püha Uks (Puerta Santa).

Tänusõnad

JaSS ning palverännutemaatikaga tegelemine on püsinud vabatahtlikkusel, õhinapõhisusel ja sügaval isiklikul huvil kümme aastat ja rohkemgi. Raske on ülehinnata seda panust, mida me kõik oleme palverännu arendamisse andnud, aga 2020 on eriliselt põhjust tänada

Allat ja Merlet väsimatu uudiste jagamise eest Hispaanias ja Santiagos toimuva kohta;

Liinat, kes on võtnud kanda Eesti jaakobitee täpsustamise ja caminoestonia.com lehe sisuga täitmise;

Eppu ja Jaanust Eesti oma palverännupassi väljaandmise eest;

Hellet Tapa – Pärnu-Jaagupi rännaku idee ja korraldamise eest;

ja kõiki teid teisi, kes te olete ühel või teisel viisil palverännuideedele kaasa aidanud, häid mõtteid jaganud, üritustel kaasa löönud või lihtsalt hea mõttega kaasas olnud.

Ettepoole vaadates

Kui Jumal lubab, me elame ja reeglid lasevad, siis

  • Eesti Jaakobitee Sõprade Seltsi sünnipäeva/sõbrapäeva kohtumine toimub veebruaris;
  • palmipuudepühal, 28.03 õnnistatakse sel aastal teele minejad Tallinna Toomkirikus;
  • jätkub Eesti jaakobitee ehitamine EELK peapiiskopi õnnistusel;
  • palverändurite XI kokkutulek toimub 23-25. juulil Pärnu-Jaagupis;
  • pärast kokkutulekut rändame umbes 8 päeva Valga/Roosa suunas;
  • novembris toimub 10. kadripäev palverännurütmis.

Olge kõik väga hoitud ja õnnistatud!